Увеличават се случаите на възрастни пациенти с тежки усложнения след прекарани вирусни инфекции в отделението по вътрешни болести (Пулмология) към „УМБАЛ-Пловдив“. Половината от леглата в него вече са заети от болни над 70 години с по няколко заболявания.
Имаме единични случаи и на млади хора с особено тежки пневмонии, съобщи началникът д-р Илияна Вълканова.
Заболелите престояват в отделението поне една седмица, докато бъдат излекувани. Тежките случаи са с грип, COVID и други вирусни болести. Инфекциите са обострили и други хронични заболявания на пациентите и те развиват дихателна, бъбречна и сърдечна недостатъчност, а това допълнително усложнява състоянието и лечението им. Причината да се стигне до това положение е, че дълго време болните не са търсили лекар, надявали са се всичко да мине, затова и в началото терапията им не е била адекватна, обясни на д-р Илияна Вълканова.
Тя добави, че вълната от вирусни инфекции вече се надига, но медиците очакват пика през януари и февруари следващата година, когато ще има сериозно увеличение на заболелите.
Симптомите на вирусните инфекции са сходни – хрема, болки в гърлото и температура. Грипът започва внезапно, събаря човек, температурата е по-висока и предизвиква втрисане. Характерни за него, както и за COVID, са силната отпадналост и умората. През миналата година грипът е протичал доста по-тежко от коронавируса. Как ще е тази още не може да се прогнозира. При появата на първите признаци, е добре заразените да се изследват и за грип, и за COVID, защото по този начин се поставя точна диагноза, а това дава възможност за подбор на подходящата терапия.
Медиците са в пълна готовност за посрещане на много повече заболели, а отделението е заредено с необходимите лекарства. За пациентите с COVID са подготвени два изолатора – за мъже и жени.
Новост е модерният видеобронхоскоп, с който се диагностицират пациенти с онкологични заболявания. Той е втори за отделението и дава възможност да се прегледат по-голям брой болни.
Най-доброто в „УМБАЛ-Пловдив“ е, че болницата прилага комплексен подход и веднага осигурява консултация със специалист, а при необходимост – настаняване в друго отделение.
Началникът на Пулмологията препоръча пациентите да водят здравословен начин на живот, да се хранят балансирано, да спортуват или поне да правят разходки на чист въздух.
Целта е да поддържат естествения имунитет на организма си и да му доставят необходимите витамини и минерали, които ще го предпазват от вирусите или от по-тежко протичане на болестта.